Dlaczego warto pływać

Dodano przez: Kochany Admin Kategoria: Wiedza w: środa, marca 20, 2019 Przeczytano: 3378

Jest wiele powodów dla których warto pływać, jednak nie wszyscy są zawodowcami, którzy robią to dla zabawy i poprawiania rekordów życiowych. Pływanie to także sport amatorski, z którego można czerpać wiele radości i korzyści. Przedstawiamy wam 10 powodów dla których warto pływać...

1. Jest to trening całego ciała. Pływanie kształtuje wszystkie partie mięśniowe ciała - rzeźbi plecy i ramiona - wszystko bez podnoszenia ciężarów. Nie potrzebujesz specjalnego planu na pracę danych mięsni, pływając czterema stylami na pewno wzmocnisz całe ciało.

2. Nie obciąża stawów. Jeżeli jesteś po kontuzji lub masz słabe stawy, pływanie jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie, aby pozostać fit. Jeżeli np. bieganie jest Twoją pasją, w dniu wolnym od treningu biegowego załóż okulary pływackie wskocz do basenu, w ten sposób będziesz podtrzymywać aktywność fizyczną, lecz tym razem bez obciążania kolan od biegania po chodniku.

3. Wydłuża mięśnie. Jeżeli martwisz się, że zbytnio ‘dopakujesz’, pływanie Ci na to nie pozwoli. Pływanie łączy cardio, budowę mięśni i przyśpieszenie metabolizmu co jest świetną kombinacją. Powoduje również poddanie ciała różnym ruchom, co powoduję, że mięsnie stają się długie i giętkie.

4. Jest dobrym ćwiczeniem dla astmatyków. Wielu pływaków na początku wskakuje do basenu aby uśmierzyć dolegliwości występujących podczas astmy. Pływanie wymaga kontroli oddechu, wdychania i wydychania dużej ilości powietrza co poprawia pracę płuc i zwiększa ich objętość.

5. Nie wymaga kosztownego i wymyślnego sprzętu. To prawda: nie musisz wydawać tysięcy aby pływać. Wszystko co potrzebujesz to czepek, strój i okularki. Jeżeli zdecydujesz dodać więcej sprzętu (np. deski ), są to rzeczy niedrogie i często ogólnodostępne na basenach.

6. Jest to świetny sposób na spalanie kalorii. Mity o pływakach i ich spalaniu kalorii wcale nie są nieprawdziwe! Potwierdza to fakt, że godzinny trening o średnim natężeniu pozwala spalić ok. 500 kcal. Przyspieszony metabolizm kontynuuje walkę ze spalaniem również po opuszczeniu basenu.

7. Istnieje dużo odmian i wariacji. Ćwiczeń jest dużo w nieskończoność jeżeli chodzi o aktywność w wodzie. Poza czteroma stylami, możesz pływać na nogach, na rękach, dodać do tego płetwy lub łapki, pływać ćwiczenia do danego stylu, czy wykorzystać ścianę basenu do (podciągnięć na brzegu basenu). Weź znajomego i zacznijcie razem ten interwał!

8. Pływanie może być alternatywą dla innych treningów. Aby uniknąć monotonii, zamień czasem ćwiczenia na siłowni na te na basenie. Pływanie pomoże Ci poprawić Twoje wyniki na siłowni i na odwrót, siłownia ułatwi Ci wykonywanie ćwiczeń w wodzie. Jeżeli np. trenujesz do maratonu lub jakiś innych zawodów, pływanie zaoferuje Ci extra korzyści i przewagę nad Twoimi rywalami, którzy nie zaglądają na basen.

9. Wykorzystuje w maksymalny sposób Twoje cardio. Pływanie jest podstawowym ćwiczeniem aerodynamicznym, podczas tego treningu masz większą możliwość kontrolowania swojego oddechu w porównaniu z bieganiem, stąd zwiększone wymaganie tlenu, co powoduje , że Twoje mięsnie pracują ciężej. 
10. Jest orzeźwiające. Po wejściu do wody czujesz się pobudzony! Nie musisz być profesjonalnym pływakiem, aby czerpać korzyści. Baw się pływaniem, ciesz się z tego, że jesteś w wodzie. Jeżeli to środowisko Ci nie odpowiada… no cóż. Przynajmniej wyjdziesz z wody z endorfinami szalejącymi w Twoim ciele i opalenizną - jeżeli pływasz na odkrytym basenie. Źródło: fitsugar.com

Top