Dlaczego warto uczyć się pływania od dziecka?

Dodano przez: Kochany Admin Kategoria: Wiedza w: czwartek, października 17, 2019 Przeczytano: 2089

Rodzice coraz częściej dbają o to, aby ich pociechy zaprzyjaźniały się z aktywnością w wodzie już od pierwszych miesięcy swojego życia. Samo pływanie ma bardzo wiele zalet, a ryzyko kontuzji jest naprawdę znikome. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować czas w naukę pływania już najmłodsze dzieci.

PŁYWANIE KSZTAŁTUJE SYLWETKĘ

Nie ma na świecie wielu sportów, które w tak zbalansowany sposób rozwijałyby sylwetkę człowieka, jak trening w wodzie. Nauka różnych stylów pływackich, naprzemienna i symetryczna praca kończyn oraz naturalny opór wody świetnie pobudzają do pracy układ mięśniowy młodego pływaka. To właśnie dzięki wodzie ma on szanse naturalnie rozwijać swoje zdolności motoryczne, kondycję i siłę mięśniową bez obciążania organizmu ćwiczeniami z dodatkowymi kilogramami „na plecach”.

PŁYWANIE KSZTAŁTUJE (TAKŻE) CHARAKTER
Regularny trening w wodzie to nie tylko wysportowane ciało, ale również świetna próba charakteru. Poprawa techniki pływackiej to dziesiątki (a nawet setki) pokonanych kilometrów, które niektórzy z nas uznają za zbyt monotonne. Jednak to właśnie ta monotonność znakomicie wypracowuje w młodym organizmie nawyk regularnego ruchu, a także trenuje jego cierpliwość i zdolność dążenia do założonego celu.

PŁYWANIE „UCZY” ODDYCHAĆ
Trening pływacki wymaga nie lada sprawności. Nie dość, że angażuje całe ciało do ruchu i wymaga silnego charakteru, to jeszcze wymusza połączenie tego wszystkiego z prawidłowym oddychaniem w wodzie. To jeden z najlepszych sportów poprawiających wydolność organizmu już od najmłodszych lat, a lepsze dotlenienie to szybszy i bardziej skuteczny rozwój mentalny dziecka.

PŁYWANIE JEST JEDNYM Z NAJBEZPIECZNIEJSZYCH SPORTÓW
Trening w wodzie wiąże się z niewielkim ryzykiem kontuzji. Wyporność wody zmniejsza obciążenie stawów, a symetria ruchów w poszczególnych stylach pływackich daje możliwość prawidłowego kształtowania organizmu dziecka w trakcie dorastania. Kontuzje pływackie są zazwyczaj wynikiem przetrenowania, dlatego zdarzają się relatywnie rzadko i szybko poddają się prawidłowo dobranemu leczeniu.

W porównaniu z innymi sportami wydolnościowymi (bieganie, rower) pływacy to naprawdę zdrowa grupa sportowych zapaleńców.

PŁYWANIE MAMY „WE KRWI” OD URODZENIA
Tak, to czysta prawda. Napiszę nawet więcej: noworodek porusza się w wodzie bardziej naturalnie niż jakikolwiek dorosły. To wszystko dzięki temu, że przed urodzeniem naturalnym środowiskiem dziecka w łonie matki są oczywiście wody płodowe. Niemowlaki nie boją się wody, dlatego to właśnie pierwsze miesiące są najlepszym czasem na rozpoczęcie ich przygody z pływaniem. Taki rodzaj ruchu wspomaga ich dynamiczny rozwój, dając przy tym dużo radości i zabawy tak dziecku, jak i jego rodzicom.


AUTOR: PIOTR PIASKOWSKI
Fizjoterapeuta, certyfikowany terapeuta manualny. Autor bloga „Fizjologika", poruszającego tematy nowoczesnej rehabilitacji ortopedycznej. Pasjonuje się leczeniem urazów stawu kolanowego, kręgosłupa oraz leczeniem kontuzji sportowych.

Top