Dlaczego warto zabierać niemowlaka na basen?

Dodano przez: Kochany Admin Kategoria: Wiedza w: środa, marca 20, 2019 Przeczytano: 2801

Zapewne często słyszmy, że naukę pływania powinno się rozpoczynać już od najmłodszych lat. Dzieci bowiem są w stanie szybciej opanować pełne umiejętności niż dorośli i szybciej pokonują lęk. Może wydawać się to niewiarygodne, ale pływać można uczyć już niemowlęta. Dwumiesięczne dziecko jest już gotowe do pierwszej wizyty na basenie!

Pobyt takich maluchów na basenie zalecany jest z kilku powodów. Po pierwsze, jeszcze niedawno zanim przyszły na świat, woda była ich naturalnym środowiskiem. Są zatem bardzo dobrze przygotowane do przebywania w takich warunkach. Do około ósmego miesiąca życia posiadają one tzw. odruch z życia płodowego. Polega on na tym, że dziecko nie odczuwa strachu przed wodą. Nie otwiera ono też ust podczas zanurzania się, eliminując tym samym możliwość zachłyśnięcia się wodą.

Po drugie, pływanie dostarcza takich bodźców, których nie znajdziemy w żadnej innej aktywności. Dzięki temu doskonale stymuluje ono zarówno rozwój psychiczny, jak i fizyczny dziecka. Maluch w pewien sposób uczy się koordynacji swoich ruchów. Pobyt na basenie to doskonała gimnastyka. Jeżeli dziecko ma problemy z kręgosłupem lub ze stawami, wizyta na basenie może być bardzo pomocna w jego rehabilitacji. Wiadomo, im wcześniej zaczniemy, tym większa jest szansa na wyzdrowienie.
Wizyty z niemowlakiem na basenie pomogą także zwiększyć jego odporność na choroby. Temperatura na pływalni jest dostosowana tak, aby sprostać potrzebom nawet najmniejszych dzieciaków. Nie musimy zatem obawiać się zimna i następującego po nim przeziębienia. Większość basenów ma także specjalnie wydzielone niecki dla malutkich dzieci. Woda w nich ma zazwyczaj głębokość ok. 20 cm. Oczywiście dzieciaki przebywają w wodzie trzymane przez rodziców. Opiekunowie powinni nauczyć się odpowiednio trzymać malucha, tak aby nie groziło mu żadne niebezpieczeństwo. Przytulanie dziecka do siebie podczas pierwszej wizyty na basenie jest jak najbardziej wskazane. Mimo, iż nie jest to dla niego nowe środowisko, na początku może czuć się zagubione.

Należy też pamiętać, aby zaopatrzyć malucha w specjalną nieprzemakalną pieluszkę. Pierwsze godziny niemowlaka na basenie to czas oswajania się z wodą i oglądanie nowego miejsca. W tym czasie należy naszą pociechę mocno przytulać, aby czuło się bezpiecznie. Powinniśmy wejść do basenu trzymając dziecko blisko siebie. Pozwólmy mu też swobodnie przyglądać się zastanemu otoczeniu. Kiedy nasz maluch poczuje się swobodnie, możemy przejść do konkretnych ćwiczeń. Jeśli nie wiemy jak trenować z takim małym dzieckiem, warto zasięgnąć porady instruktora.

Top