Jak zmierzyć rozstaw źrenic?

Określenie w milimetrach odległości źrenic – PD jest konieczne przy montażu szkieł okularowych w oprawie korekcyjnej. Dzięki takiej informacji wiemy w jaki sposób soczewki okularowe powinny zostać zamontowane w okularach aby we właściwy sposób korygowały wzrok.

Zakres PD (pupillary distance) a więc rozstaw źrenic powinien być określony na recepcie okularowej przez okulistę lub optometrystę. Zazwyczaj znajduje się on w ostatnich tabelach recepty. Dosyć często zdarza się, że w polu gdzie powinien znajdować się ten parametr widnieje zapis “optyk”. Oznacza on, że specjalista pominął sprawdzenie rozstawu źrenic pozostawiając tą kwestię optykowi. Pomiaru dokonać może jednak każdy z pomocą drugiej osoby.

Należy pamiętać, że inne jest PD do dali (np. 62 mm) i inne do bliży (z reguły o 2-3 mm mniejsze). Wynika to z faktu, iż podczas patrzenia w dal nasze oczy znajdują się w “naturalnym ułożeniu”. Kiedy jednak patrzymy w bliż (na przykład podczas czytania czy pracy przy komputerze) nasze oczy “zbliżają” się ku nosowi.

Rozstaw źrenic (PD) może zostać zmierzony przez pracowników każdego zakładu optycznego. Zazwyczaj taki pomiar wykonywany jest bezpłatnie lub za drobną opłatą. Możesz również wykorzystać rozstaw źrenic, który znajduje się na Twojej poprzedniej recepcie.

Jeżeli niestety nie masz możliwości wykonania takiego pomiaru przez specjalistę – możesz zrobić to w domowych warunkach przy pomocy jednej osoby. Wystarczy wydrukować oraz wyciąć naszą linijkę.

UWAGA:
Bardzo ważne jest to, aby w przypadku sprawdzania parametru do dali przyłożyć linijkę do twarzy i patrzeć w dal (nie w twarz mierzącego, lecz na punkt zlokalizowany kilka metrów za nią) – w tym czasie druga osoba mierzy linijką odległość między źrenicami.

W przypadku bliży (do czytania) należy przyłożyć linijkę do twarzy i patrzeć w twarz osoby dokonującej pomiaru – w tym czasie druga osoba mierzy linijką odległość między źrenicami.

Mamy nadzieję, że treść tego artykułu pozwoliła odpowiedzieć na pytanie jak zmierzyć rozstaw źrenic.


Top